بیمه سی ام آر ( CMR )


بیمه سی ام آر ( CMR ) ، بیمه نامه ای است که بر اساس قانون بیمه ایران و* کنواسیون حمل و نقل بین المللی کالا از طریق جاده ، خطرات و خسارات ناشی از مسئولیت صاحبان شرکت ها و مؤسسات حمل و نقل جاده ای بین المللی را  درقبال صاحبان کالا تحت پوشش قرار می دهد.

سی ام آر ( CMR ) : مخفف کلمات Convention Merchandises Road و به معنای قرارداد بین المللی حمل و نقل جاده ای کالا می باشد.

* کنوانسیون به معنای قرارداد و یا عهدنامه ای است که بین چند کشور بسته می شود. کنوانسیون سی ام آر ، عهدنامه ای است که شامل مجموعه مقررات ناظر بر مسئولیت شرکتهای حمل ونقل بین المللی کالا از طریق جاده ( زمینی ) می باشد و بین کشورهای مختلف جهان نزد سازمان ملل متحد و بر اساس تقاضای کشورهای تحت عضو منعقد گردیده است. کنوانسیون سی ام آر درتاریخ 19/05/1956 میلادی در ژنو به تصویب رسیده و در تاریخ 05/07/1987 اصلاحیه ای ضمیمه آن شده است .

 

بیمه سی ام آر

خطرات تحت پوشش بیمه سی ام آر (CMR)

تعهدات شرکت بیمه ایران در قبال خطرات ناشی از مسئولیت شرکت های حمل و نقل بین المللی زمینی تحت شرایطی لازم الاجرا می گردد که این شرایط عبارتند از:

 1. کالا مورد حمل از  مبدأ تا  مقصد درج شده در بیمه نامه ، تحت مسئولیت بیمه گزار و یا نمایندگان او قرار گرفته باشد.
 2. شرکت بیمه ایران مطابق با شرایط درج شده در قرارداد بیمه سی ام آر و بارنامه صادره و یا مفاد کنوانسیون CMR و مشروط به انجام کلیه وظایف و تعهدات بیمه گزار ، متعهد می گردد در هنگام وقوع خسارت ، بخشی یا کل خسارت وارده به کالا را جبران نماید.
 3. شرکت بیمه متعهد می گردد، هزینه های نجات و جلوگیری از توسعه خسارت را حداکثر تا 20% تعهد بیمه گر یا 20% ارزش کالا ( هر کدام که کمتر باشد) را جبران نماید.
 4. در صورت موافقت قبلی و کتبی ، بیمه گر متعهد می گردد هزینه های قضایی و وکالت در پرونده های خسارت مرتبط با این قرارداد را حداکثر تا سقف 20 درصد پرداخت نماید.
 5. در صورتی که ارزش محموله نسبت به سقف تعیین شده به موجب سند حمل و یا کنوانسیون مربوطه بیشتر باشد.بیمه گزار موظف است ارزش واقعی کالای مورد حمل را در متن سند حمل عنوان کند، زیرا درغیر اینصورت جهت پرداخت خسارت ، رقمی که در سند درج شده است ملاک قرار خواهد گرفت.
 6. اگر ارزش محموله از سقف تعهدات درج شده در قرارداد بیمه سی ام آر تجاوز نماید و بیمه گزار مایل باشد نسبت به ارزش روز کالا از پوشش بیمه ای مورد نظر استفاده کند. کافی است بیمه گزار با پرداخت حق بیمه ای معادل 5 در هزار مابه التفاوت ارزش کالا و سقف تعهدات بیمه نامه ، از پوشش بیمه سی ام آر مطابق با ارزش واقعی کالا بهره مند گردد.

نحوه صدور بیمه نامه سی ام آر ( CMR )

برای خرید این بیمه نامه پس از مراجعه به نمایندگی بیمه ایران می بایست مراحل زیر را جهت صدور بیمه نامه سی ام آر طی گردد.

 1. ارائه درخواست بیمه گزار و تکمیل فرم پیشنهاد
 2. ارزیابی پیشنهاد و پس از آن تعیین نرخ حق بیمه و دیگر شرایط
 3. ثبت اطلاعات در سیستم
 4. صدور بیمه نامه
 5. تنظیم قراداد و امضای آن توسط طرفین قرارداد
 6. مهرنمودن راهنامه چاپ شده توسط شرکت بیمه
 7. پرداخت حق بیمه و دریافت راهنامه مهر شده
 8. صدور الحاقیه فروش در سیستم صدور بیمه

استثنائاتی که تحت پوشش بیمه سی ام آر ( CMR ) قرار نمی گیرند.

مواردی که در این نوع بیمه مسئولیت ، شرکت بیمه ایران تعهدی نسبت به جبران خسارت ناشی از مسئولیت سازمان های حمل و نقل جاده  مطابق با قوانین و مقررات بیمه نامه سی ام آر نخواهد داشت عبارتند از :

 • کالایی که واردات و صادرات آن برخلاف مقررات کشوری باشد.
 • در شرایطی که بیمه گزار به تعهدات خود مطابق با مقررات و مفاد بیمه نامه ، عمل نکرده باشد.
 • خسارت های ناشی از عمد و تقلب بیمه گزار یا کارکنان و رانندگان وی
 • خسارت های ناشی از ضعف و نقص بسته بندی کالا
 • خسارت های جسمی و مالی به اشخاص ثالث و خسارت های بدنی و مالی کارکنان بیمه گزار
 • خسارت های وارده به اشیاء گرانبها و آثار هنری مانند تابلوهای نقاشی و مجسمه ها ( مگر با موافقت بیمه گر که به موجب قرارداد مذکور این موارد نیز تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند.)
 • خسارت های ناشی از رادیواکتیو و انرژی هسته ای
 • خسارت های ناشی از جنگ و شورش ، خرابکاری ، اعتصاب ، ضبط و یا مصادره کالا و قوه قهریه

  

 

به این نوشته امتیاز دهید.
[Total: 1 Average: 5]

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  تماس و مشاوره با کارشناس
  error: Content is protected !!
  کارشناس بیمه

   

  نمایندگی پورفرد با سابقه درخشان بیست ساله افتخار دارد خدمات نوین بیمه را به صورت آنلاین و در بستر اینترنت ارائه می‌دهد. از افتخارات این نمایندگی انتخاب به عنوان نماینده برگزیده استان تهران سال 1395 در بیمه عمر، برترین نماینده در شعبه سرپرستی سال 1396 در بیمه عمر،عضویت دائمی بیمه گذاران این نمایندگی در باشگاه اطلاع رسانی و پیگیری مستمر خسارت بیمه گذاران می‌باشد.


  تماس با ما:

  021-88177155 خط ویژه

  09121063949 مشاوره فوری