انواع بیمه مسئولیت


همانطور که پیش تر در مورد  بیمه مسئولیت ایران  مفصل توضیح دادیم و بیان کردیم که صاحبان مشاغل و حرفه های شغلی مختلف نسبت به زمینه کاری که در آن فعالیت دارند و به دلیل شرایط کاری  ممکن است حوادثی رخ دهد که باعث بروز خسارتهای مالی و آسیب های جسمی به دیگران گردد. بنابراین  صاحب آن حرفه نسبت به صدمات جانی و یا مالی وارد آمده برای دیگران مسئول است .گاهی ممکن این صدمات به حدی شدید باشند که قابل جبران نباشند. بنابراین صاحبان مشاغل مختلف خوب است جهت آرامش و اطمینان خاطری بیشتر نسبت به جبران خسارتهای وارده بر اثر وقوع حوادث احتمالی از بیمه مسئولیت مرتبط به حرفه خود استفاده نمایند.

انواع بیمه مسئولیت

 

انواع بیمه مسئولیت با توجه به تنوع بسیار حرفه ها و مشاغل در جوامع ، بیمه مسئولیت ایران به شاخه های بسیار متنوع و متناسب با اکثریت زمینه های شغلی طبقه بندی شده است .در اینجا ما قصد داریم در مورد انواع بیمه مسئولیت بپردازیم . جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه صاحبان کدام مشاغل می توانند از بیمه مسئولیت استفاده نمایند با در ادامه همراه شوید.

 • بیمه مسئولیت عمومی

یکی از انواع بیمه مسئولیت ، مسئولیت عمومی است .مطابق با قانون بیمه ، فرد یا افرادی به دلیل فعالیت روزمره خود باعث وقوع حوادث و صدمات جانی ومالی برای اشخاص ثالث می شوند که این فرد یا افراد نسبت  بروز حادثه و صدمات وارده مسئول شناخته می شوند و به آن مسئولیت عمومی گفته می شود.

بیمه مسئولیت عمومی بیمه هایی مانند : بیمه عملیات ساختمانی – بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R) – بیمه مسئولیت آتش سوزی – بیمه مسئولیت جامع شهرداری – بیمه مسئولیت تابلوهای تبلیغاتی – بیمه مسئولیت مجموعه های ورزشی – بیمه مسئولیت شکارچیان و محیط بانان – بیمه مسئولیت رایانه – بیمه مسئولیت حیوانات خانگی – بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی – بیمه مسئولیت مدیران اردوها – بیمه مسئولیت مستأجر در برابر موجر را تحت پوشش قرار می دهد . بیمه های ذکر شده از زیرشاخه های بیمه مسئولیت عمومی هستند.

 

 • بیمه مسئولیت حرفه ای

  از دیگر انواع بیمه مسئولیت ، بیمه مسئولیت حرفه ای می باشد.شرکت بیمه از طریق  بیمه مسئولیت حرفه ای متعهد می گردد که خسارتهای وارده به دیگران ناشی از شغل و حرفه افراد را جبران نماید. زیرا به هر حال ممکن است هر فرد به تبع حرفه و یا شغل خود باعث بروز خسارتی های مالی و یا صدمات  جسمی به دیگران شود.

بیمه مسئولیت حرفه ای نیز دارای زیرشاخه های بسیار متعدد و متنوعی می باشد. بیمه نامه هایی که تحت پوشش و جزء دسته بیمه مسئولیت حرفه ای قرار می گیرند عبارتند از:

بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان – بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین – بیمه مسئولیت حرفه ای دلالان رسمی – بیمه مسئولیت حرفه ای نمایندگان بیمه – بیمه مسئولیت حرفه ای پارکینگ – بیمه مسئولیت حرفه ای تورها – بیمه مسئولیت حرفه‌ای مسئول فنی بیمارستان‌ ها، کلینیک‌ها و درمانگاه‌ ها – بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران و ناجیان استخر – بیمه مسئولیت حرفه‌ای شرکت‌های نصب و نگهداری آسانسور، بالابر و پله ‌برقی –  بیمه مسئولیت حرفه ای پیراپزشکان – بیمه مسئولیت حرفه ای شهربازی و اماکن تفریحی – بیمه مسئولیت حرفه‌ای هتل داران و مدیران واحدهای اقامتی – بیمه مسئولیت حرفه ای مهدکودک – بیمه مسئولیت حرفه ای مدیر سینما – بیمه مسئولیت حرفه ای مدیران رستوران ها – بیمه مسئولیت حرفه ای نگهبانان مسلح بانک ها –  بیمه مسئولیت حرفه ای تعمیرگاه های مجاز خودرو – بیمه مسئولیت حرفه ای وکلای دادگستری – بیمه مسئولیت حرفه ای سردفتران و دفتریاران – بیمه مسئولیت حرفه ای مراقبین در منزل

 

 •  بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا

  پوشش بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا همانطور که از اسمش پیداست ، شرکت بیمه متعهد می گردد که خسارتهای مالی و جسمی که بر اثر کیفیت نامطلوب کالا و یا عدم ایمنی و وجود عیب و نقص در کالای تولید شده برای مصرف کننده  ایجاد می شود را جبران نماید.

بیمه هایی که تحت عنوان بیمه مسئولیت تولید کنندگان کالا ارائه می گردند ، عبارتند از :

بیمه مسئولیت ناشی از تولید (کپسول اطفاء حریق) – بیمه مسئولیت ناشی از تولید (گارانتی عایق های رطوبتی) – بیمه مسئولیت ناشی از تولید (تولیدکنندگان)

 

 • بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان

از دیگر انواع بیمه مسئولیت می توان بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان را نام برد. بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان  جبران خسارتها و صدمات وارده به کارکنان ، کارگران و کارمندان در محیط کار و در حین انجام کار را تحت پوشش قرار می دهد.  بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان خود نیز دارای چند زیر شاخه می باشند . پوشش بیمه نامه هایی که زیر شاخه و جزء دسته بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان قرار دارند شامل :

 1. بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان عمرانی
 2. بیمه نامه مسئولیت کارفرما درقبال کارکنان بازرگانی، خدماتی، صنعتی، اداری
 3. بیمه نامه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان ساختمانی

 

 • بیمه مسئولیت قراردادی

  اهمیت بیمه مسئولیت قراردادی زمانی معنا پیدا می کند که یکی از طرفین قرارداد به علت تخلف و رعایت نکردن تعهدات و شرایط مندرج در قرارداد باعث وقوع خسارتهای جانی و مالی به طرف دیگر قرارداد شود. شرکت بیمه متعهد می گردد خسارتهای وارده به طرف قرارداد زیان دیده را  تحت پوشش بیمه مسئولیت قراردادی جبران نماید.

 

 • بیمه اعتباری صداقت در امانت

  شرکت بیمه تحت پوشش بیمه اعتباری صداقت در امانت ، به جبران خسارتهای مالی ایجاد شده برای شرکت های بازرگانی بر اثر خیانت در امانت و یا نادرستی رفتار کارکنان و یا کسر موجودی انبارها اقدام می نماید.

 

 • بیمه اعتباری فروش اقساطی

بیمه اعتباری فروش اقساطی از دیگر انواع بیمه مسئولیت می باشد. این بیمه نامه ویژه برای شرکت ها و مؤسساتی که به ارائه دهنده وام به مشتریان هستند و یا خدمات و یا کالای خود را به صورت اقساط به فروش می رسانند.

زیرا برای شرکتها و مؤسساتی با این نوع فعالیت با وجود دریافت وثیقه از مشتریان باز هم برخی از مشتریان هستند که اقساط خود را پرداخت نمی کنند و این نوع شرکت ها با ریسک وصول نشدن مطالبات خود مواجه هستند. شرکت بیمه تحت پوشش بیمه نامه اعتباری فروش اقساطی به جبران خسارتهای وارده به این دسته از مشاغل می نماید.

 

 • بیمه طرح های خاص

در پایان از انواع بیمه مسئولیت می توانیم به بیمه طرح خاص اشاره کنیم . پوشش بیمه طرح های خاص برای جبران خسارتهای مالی و جانی وارده به اشخاص ثالث و به موضوع بیمه  دراثر طرح های مخصوصی که برای بیمه گر جدید هستند توسط بیمه در نظر گرفته شده است . که  دراین مورد تمامی موارد مربوط به میزان حق بیمه و خسارت های تحت پوشش و مقرراتی که در بیمه نامه درج می گردد ، با توافق هر دو طرف بیمه گزار و بیمه‌گر ( شرکت بیمه ) مشخص می گردد.

  

 

به این نوشته امتیاز دهید.
[Total: 1 Average: 5]

 

  

 

 

 

 

  تماس و مشاوره با کارشناس
  error: Content is protected !!
  کارشناس بیمه

   

  نمایندگی پورفرد با سابقه درخشان بیست ساله افتخار دارد خدمات نوین بیمه را به صورت آنلاین و در بستر اینترنت ارائه می‌دهد. از افتخارات این نمایندگی انتخاب به عنوان نماینده برگزیده استان تهران سال 1395 در بیمه عمر، برترین نماینده در شعبه سرپرستی سال 1396 در بیمه عمر،عضویت دائمی بیمه گذاران این نمایندگی در باشگاه اطلاع رسانی و پیگیری مستمر خسارت بیمه گذاران می‌باشد.


  تماس با ما:

  021-88177155 خط ویژه

  09121063949 مشاوره فوری