اصطلاحات بیمه ای


کارشناسان نمایندگی بیمه ایران – تهران ، جهت آشنایی بهتر متقاضیان انواع بیمه نامه ها با اصطلاحات بیمه ای ، به توضیح آنها پرداخته اند. در ادامه با تعاریف این اصطلاحات با ما همراه باشید.

اصطلاحات بیمه ای

بیمه

بیمه در اصطلاحات بیمه ای ، یعنی قراردادی که به موجب آن یک طرف قراداد متعهد می شود در ازاء دریافت وجهی از طرف دیگر ، در هنگام وقوع حوادثی که در قرارداد بیمه نامه آمده است ، خسارت های وارده را به جای او جبران نماید.

بیمه نامه یا قرارداد بیمه

بیمه نامه در اصطلاحات بیمه ای ، سندی است کتبی که مشخصات ، شرایط تعهدات طرفین و مقررات در آن به صورت کامل ذکر می گردد. بیمه نامه ، به منزله سندی است که مورد رضایت طرفین قرارداد بوده و به امضای هر دو طرف رسمیت پیدا می کند. بیمه نامه پس از تنظیم و امضا در سیستم ثبت شده و به بیمه گزار تحویل داده می شود.

عقد بیمه

عقد یعنی اینکه یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر ( در مقابل شاهدان) در مورد موضوعی تعهد کنند. عقد بیمه ، به منشأ تعهدی گفته می شود که در رابطه حقوقی  بین بیمه گزار و بیمه گر به وجود می آید. در عقد بیمه ، بیمه گر تعهد می کند تحت شرایط معینی در صورت وقوع حوادث ، از بیمه شده رفع زیان نماید.

بیمه گر

بیمه گر به شخصی حقوقی گفته می شود که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه گزار ، تعهد جبران خسارت و یا پرداخت وجه معینی را در صورت بروز حوادث بر عهده می گیرد.

بیمه گزار

بیمه گزار به شخص حقیقی یا حقوقی گفته می شود که طرف تعهد بیمه گر است و با پرداخت حق بیمه ، جان ، مال و مسئولیت خود و یا دیگری را برای مدت معین و مشخصی تحت پوشش بیمه قرار می دهد.

اصطلاحات بیمه ای

مورد بیمه :

موضوع بیمه یا مورد بیمه در اصطلاحات بیمه ای ، می تواند شخص ، شیء و یا مسئولیت باشد.

اگر مورد بیمه شخص باشد ، بیمه گر در برابر حیات ، بیماری ، از کارافتادگی ، نقص عضو و یا فوت متعهد خواهد بود. به این نوع بیمه نامه ها  بیمه اشخاص گفته می شود.

اگر مورد بیمه در مورد شیء باشد ، بیمه گر در مقابل خسارت های وارده به شیء مذکور متعهد خواهد بود. مانند بیمه آتش سوزی اموال منقول و غیر منقول ، بیمه اتومبیل ، بیمه حمل و نقل کالا و غیره . به این نوع از بیمه نامه ها ، بیمه اشیاء گفته می شود.

اگر مورد بیمه مسئولیت بیمه گزار در مقابل دیگری باشد، در این صورت بیمه گر متعهد می گردد در نتیجه حادثه ای که بیمه گزار مسئول آن است به دیگر خسارتی وارد آید، خسارت آن شخص را جبران نماید. مانند بیمه مسئولیت کارفرما در مقابل کارمندان ، بیمه مسئولیت مهندسی ، بیمه مسئولیت مدیران اردوها ، بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان . به این نوع از بیمه ها ، بیمه مسئولیت گفته می شود.

مبلغ بیمه شده

مبلغ بیمه شده در اصطلاحات بیمه ای ،  به ارزش واقعی شیء مورد بیمه گفته می شود و یا به مبلغی که بیمه گر تعهد می کند در صورت وقوع حادثه حداکثر تا آن میزان ، به بیمه گزار یا ذی نفع قرارداد بیمه ، خسارت را پرداخت نماید.

حق بیمه

حق بیمه به وجهی گفته می شود  که بیمه گزار به بیمه گر پرداخت می کند تا در ازای آن بیمه گر ، خسارت های وارده ناشی از وقوع حوادث را جبران و یا مبلغی را به بیمه گزار ، ذینفع قرارداد و با اشخاص ثالث پرداخت نماید. به حق بیمه ، بهای خطر نیز گفته می شود و مبلغ آن به شدت وضعف احتمال وقوع حوادث و خطرات بستگی دارد.

خسارت یا غرامت

در اصطلاحات بیمه ای ، خسارت یا غرامت به زیان های وارده به مورد بیمه گفته می شود که در نتیجه وقوع حادثه ایجاد شده و جبران آن در تعهد بیمه گر می باشد.

مدت بیمه

مدت بیمه به فاصله زمانی بین ابتدا و  انتهای تعهد بیمه گر گفته می شود. معمولاً مدت بیمه نامه ها یک ساله است و در طول این زمان بیمه گرمتعهد می شود تا خسارتهای مورد تعهد را جبران نماید.

فرانشیز

در اصطلاحات بیمه ای ، فرانشیز به مبلغی از خسارت گفته می شود که به عهده بیمه گزار بوده و بیمه گر نسبت به آن تعهدی ندارد. مانند فرانشیز بیمه شخص ثالث .

متقاضیان محترم کلیه مناطق تهران می توانند از طریق نمایندگی بیمه ایران در شرق تهران ، نمایندگی بیمه ایران در مرکز تهران و یا نمایندگی بیمه ایران در شمال تهران ، نسبت به بهره مندی از کلیه خدمات بیمه ایی همچون مشاوره رایگان ، استعلام نرخ بیمه نامه ها، خرید و یا تمدید بیمه نامه ها اقدام نمایند.

  

 

به این نوشته امتیاز دهید.
[Total: 2 Average: 3.5]

 

  

 

 

 

 

 

 

  تماس و مشاوره با کارشناس
  error: Content is protected !!
  کارشناس بیمه

   

  نمایندگی پورفرد با سابقه درخشان بیست ساله افتخار دارد خدمات نوین بیمه را به صورت آنلاین و در بستر اینترنت ارائه می‌دهد. از افتخارات این نمایندگی انتخاب به عنوان نماینده برگزیده استان تهران سال 1395 در بیمه عمر، برترین نماینده در شعبه سرپرستی سال 1396 در بیمه عمر،عضویت دائمی بیمه گذاران این نمایندگی در باشگاه اطلاع رسانی و پیگیری مستمر خسارت بیمه گذاران می‌باشد.


  تماس با ما:

  021-88177155 خط ویژه

  09121063949 مشاوره فوری